📖 Η Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου είναι μια εορτή που γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 2 Απριλίου. Καθιερώθηκε από την Ι.Β.Β.Υ., τη Διεθνή Οργάνωση Βιβλίων για τη Νεότητα, το 1966, ημέρα των γενεθλίων του γνωστού Δανού παραμυθά Χανς Κρίστιαν Άντερσεν (2 Απριλίου 1805) και σκοπός της είναι να εμπνεύσει στα παιδιά την αγάπη για το διάβασμα και να κατευθύνει την προσοχή των μεγαλύτερων στο παιδικό βιβλίο.

❗️Το σχολείο μας τιμώντας την ημέρα αυτή πραγματοποίησε δράση που περιλάμβανε παρουσίαση και συζήτηση σχετικά με τα οφέλη της ανάγνωσης των παιδικών βιβλίων. Την συζήτηση καθοδήγησε η Μπροδήμα Νανά, Ειδικό Βοηθητικό Προσωπικό του σχολείου μας και συγγραφέας παιδικών βιβλίων.

❗️Ο ετήσιος αυτός εορτασμός βοηθάει στην καλλιέργεια της φιλαναγνωσίας και κεντρίζει το ενδιαφέρον των παιδιών και των νέων για τα βιβλία.