Το (Ε.Ε.Ε.Εκ.) Εργαστήριο Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης Ευρώτα, ξεκίνησε τη λειτουργία του κατά το σχολικό έτος 2020-2021 και στεγάζεται στο παλιό Δημοτικό Σχολείο του Περιστερίου του Δήμου Ευρώτα το οποίο έχει ανακαινισθεί πλήρως. Το σχολείο μας παρέχει στους μαθητές γενική και κυρίως πρακτική επαγγελματική εκπαίδευση ανάλογη με τις ικανότητες και δυνατότητές τους και επιδιώκει την ολόπλευρη και αποτελεσματική τους ανάπτυξη, καθώς και την ένταξη στην παραγωγική διαδικασία και το κοινωνικό σύνολο.

Στο Ε.Ε.Ε.Εκ. Ευρώτα λειτουργούν τα παρακάτω εργαστήρια:

• Γεωπονίας Τροφίμων και Περιβάλλοντος
  • Κηροπλαστικής
  • Χειροτεχνίας

Τα Ε.Ε.Ε.Εκ.  στελεχώνονται από:

Εκπαιδευτικό προσωπικό Β/θμιας Εκπ/σης:

• Αισθητικής Αγωγής
  • Κοινωνικών Επιστημών
  • Μαθηματικών
  • Μουσικής
  • Πληροφορικής
  • Φιλολογίας
  • Φυσικής Αγωγής

Ειδικό Εκπαιδευτικό Προσωπικό:

• Εργοθεραπευτές
  • Λογοθεραπευτές
  • Φυσικοθεραπευτές
  • Κοινωνικούς Λειτουργούς
  • Ψυχολόγους
  • Σχολικό Νοσηλευτή

Ειδικό Βοηθητικό Προσωπικό

Στα Ε.Ε.Ε.Εκ. εγγράφονται μαθητές/τριες ηλικίας 14-16 ετών, και η διάρκεια της φοίτησης τους είναι (6) έξι χρόνια. Για την εγγραφή τους χρειάζεται εκτός από το απολυτήριο του Δημοτικού Γενικού ή Ειδικού και βεβαίωση αναγνώρισης των Ειδικών Εκπαιδευτικών τους Αναγκών από Κέντρο Διεπιστημονικής Αξιολόγησης, Συμβουλευτικής και Υποστήριξης (ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ.), ή Ιατροπαιδαγωγική Έκθεση από Ιατροπαιδαγωγικό Κέντρο του Υπουργείου Υγείας.