ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΚΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ

Ο σκοπός του μαθήματος της Κοινωνικής και Επαγγελματικής Αγωγής για τους μαθητές του Ε.Ε.Ε.ΕΚ, είναι η γνώση του ρόλου τους ως πολιτών, η κατανόηση και  η άσκηση των δικαιωμάτων και των υποχρεώσεων  τους στην καθημερινή ζωή εντός και εκτός του σχολείου, για την επιτυχή κοινωνικοποίηση  τους και την μελλοντική ένταξη και ενεργό συμμετοχή τους στην κοινωνική και οικονομική ζωή .

Μέσα από βιωματικές δραστηριότητες οι μαθητές αναπτύσσουν δεξιότητες επικοινωνίας  και συνεργασίας με τους συμμαθητές τους οι οποίες  τους οδηγούν στην μία εποικοδομητική μάθηση και σε μία ισότιμη εκπαίδευση.

Παράλληλα μέσα από ομαδικές εργασίες και παιχνίδια, οι εκπαιδευόμενοι εξασκούνται στην τήρηση και την εφαρμογή των κοινωνικών κανόνων. (Τήρηση σειράς, στην ακρόαση  των συμμαθητών τους και στο σεβασμό  του κάθε μαθητή ως ξεχωριστή προσωπικότητα).

Σημαντικός στόχος του μαθήματος είναι και η  εκμάθηση  των κανόνων διατροφής καθώς και η τήρηση των κανόνων υγιεινής, δεξιότητες που εξασφαλίζουν την αλλαγή των διατροφικών συνηθειών των μαθητών  και την περαιτέρω προστασία τους.

Άλλος ένας βασικός στόχος του μαθήματος είναι η παροχή πληροφοριών στους εκπαιδευομένους σχετικά με τα επαγγέλματα και τις τεχνικές εύρεσης εργασίας.