Την Παρασκευή 16 Φεβρουαρίου το σχολείο μας επισκέφθηκε το χωριό Βαμβακού το οποίο βρίσκεται στον Πάρνωνα. Εκεί μας υποδέχτηκαν στο πρώην Δημοτικό σχολείο και νυν Πολιτιστικό Κέντρο του χωριού, όπου μας αφηγήθηκαν ένα παραμύθι και στην συνέχεια ζητήθηκε από τα παιδιά να ζωγραφίσουν τους ήρωες του παραμυθιού. Τέλος, μας πληροφόρησαν για την ιστορία και τις δράσεις που διοργανώνει το χωριό.

Πιο συγκεκριμένα , στη Βαμβακού από το 2018 και μετά ιδρύθηκε η Κοιν.Σ.Επ. «Η Αναβίωση της Βαμβακούς», όπου σε συνεργασία με το ΙΣΝ, ξεκίνησε η διαμόρφωση ενός πλάνου βιώσιμης ανάπτυξης του χωριού, με βασικό στόχο την προσέλκυση νέων επισκεπτών μέσω της υλοποίησης πολύπλευρων δράσεων, αλλά και της λειτουργίας δομών φιλοξενίας και δραστηριοτήτων που θα συμβάλλουν στη δημιουργία νέων μόνιμων θέσεων στο χωριό. Έτσι, η Vamvakou Revival, αξιοποιώντας την ένταξή της στο Δίκτυο Εθνικών Βιβλιοθηκών, έχει προχωρήσει στην υλοποίηση εκπαιδευτικών προγραμμάτων της Εθνικής Βιβλιοθήκης της Ελλάδος (ΕΒΕ) για μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου, υλοποιώντας δράσεις δημιουργικής απασχόλησης, με επίκεντρο πάντα το βιβλίο, οι οποίες στόχο έχουν να περάσουν οι μικροί επισκέπτες της Βαμβακούς ευχάριστα και δημιουργικά το χρόνο τους!