Το σχολείο μας επισκέφθηκε στις 4 Φεβρουαρίου ο Βουλευτής της ΝΔ Λακωνίας κ. Αθανάσιος Δαβάκης μαζί με το Δήμαρχο Δήμου Ευρώτα κ. Δήμο Βέρδο προκειμένου να ενημερωθεί για την λειτουργία του και τα προβλήματα που υπάρχουν.

Συζήτησε με το Δ/ντή κ. Βασίλη Μανιατάκο , τους εκπαιδευτικούς, τα μέλη του επιστημονικού και βοηθητικού προσωπικού  οι οποίοι τον ενημέρωσαν για το εκπαιδευτικό και επιστημονικό έργο που επιτελούν .

Στη συνέχεια, ξεναγήθηκε στις εγκαταστάσεις και στις τάξεις του Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Ευρώτα και συνομίλησε με τους/τις μαθητές/τριες οι οποίοι του έδωσαν ένα δώρο που είχαν δημιουργήσει στο Εργαστήριο Κηροπλαστικής. Ο κ. Δαβάκης φεύγοντας τόνισε ότι το σχολείο μας αποτελεί μια <<φωλιά αγάπης>> που χρειάζεται τη σκέψη και την αρωγή όλων, ενώ μας συνεχάρη για το έργο που επιτελούμε.